چگونه عوارض خانه تکانی را به حداقل برسانیم ؟

کد مطلب: 422437  |  تاريخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴  |  ساعت: ۰۸:۱۱


چگونه عوارض خانه تکانی را به حداقل برسانیم ؟

خانه تکانی به شرط سلامت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ، طبق یک رسم قدیمی و کهن و البته گاهی خطرزای آخر سال ، همه مشغول پاکسازی دیوارها ، شیشه ها و اشیای داخل منزل می شوند . داشتن خانه ای تمیز در ایام نوروز کار چندان دشواری نیست ولی قبل از شروع لازم است به گوشه ای از اتفاق های ناگوار در خانه تکانی های شب عید که هر ساله برای هموطنانمان رخ می دهد و باعث می شود نوروزشان چندان دلپذیر و با شکوه نباشد ، اشاره کنیم تا شاید امسال از وقوع حوادث این چنینی جلوگیری شود .

عوارض اسکلتی ـ عضلانی

بیشترین مراجعان به اورژانس در روزهای پایانی سال در اثر سقوط از نردبان یا چهارپایه دچار آسیب به ستون فقرات یا شکستگی دست و پا می شوند . در این میان خطرناک ترین آسیب ها به مهره های گردن ، کمر و سینه ای ستون فقرات وارد می شود و مصدومان در صورت داشتن هوشیاری ، اغلب از درد قسمتی از ستون فقرات شکایت می کنند .

حرکت دادن این گروه مصدومان خطرناک است زیرا یک حرکت اشتباه ممکن است به قطع نخاع و از دست رفتن توان حرکتی بیمار بینجامد بنابراین این کار حتما باید به وسیله امدادگران انجام شود .

آسیب دیگر،  شکستگی استخوان های بلند و استخوان های مچ دست و پاست .

در این موارد لازم است با بستن آتل یا 2 چوب بلند ، عضو آسیب دیده را بی حرکت نگه داشت و مصدوم را به بیمارستان رساند . برای جلوگیری از بروز حوادث این چنینی ، به هیچ وجه نباید از وسایل غیر ایمن مانند جعبه یا نردبان های لغزان برای تمیز کردن قسمت های بالایی دیوارها ، کابینت ها و ... استفاده کرد .

بیمارانی که داروهای خواب آور یا آرام بخش مصرف می کنند و معتادان به الکل و مواد مخدر و کسانی که ترس از ارتفاع دارند نیز بهتر است این کار را به افراد مسلط تر بسپارند .

نوع دیگر آسیب دیدگی های جسمی ، ابتلا به مشکلات دیسک کمر در اثر بلند کردن اجسام سنگین است . برخی ترجیح می دهند به جای کمک گرفتن از اعضای خانواده به تنهایی اشیای سنگین را بلند کنند در صورتی که این کار ممکن است باعث ابتلا به دیسک کمر شود که تا پایان عمر با فرد باقی می ماند .

بهتر است هنگام جابجایی اجسام ، کمر را صاف نگه دارید و زانوها را خم کنید به طوری که وزن بدن روی زانوها بیفتد . حالتی مانند زمانی که وزنه برداران وزنه را بلند می کنند .

عوارض ریوی

مواد شوینده ترکیب اسیدی یا قلیایی دارند و گاهی خانم ها برای پاکیزگی بیشتر سطوح حمام یا دستشویی این مواد را با جوهر نمک یا سفید کننده مخلوط می کنند ولی با این کار به علت ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی ، گاز سمی ای به نام کلر ایجاد می شود که مسموم کننده و خطرناک است و اگر یک فرد سالمند یا بیماری که دچار مشکلات ریوی ( آسم و برونشیت ) و قلبی است ، در معرض آن قرار گیرد ، حتی ممکن است جان خود را از دست بدهد .

استنشاق گاز کلر باعث تحریک راه های هوایی می شود و علایمی مانند سرفه ، خس خس سینه و تنگی نفس ایجاد می کند . این 2 ماده نباید با هم مخلوط شوند و هنگام استفاده از همه شوینده باید از ماسک محافظ استفاده کرد و جریان هوا در محیط برقرار باشد .

عوارض گوارشی

حواستان باشد که ریختن مواد شوینده در بطری یا لیوان و نگهداری آن در دسترس خطر دارد و ممکن است کودکان به اشتباه آنها را بنوشند.

ریختن مواد شوینده در بطری یا داخل لیوان و نگهداری آن در آشپزخانه و در دسترس نیز خطرناک است و ممکن است کودکان و حتی بزرگسالان به اشتباه آنها را بنوشند . با خوردن محلول ، دستگاه گوارش ( مری و معده ) دچار التهاب و سوختگی می شود و گاهی به سوراخ شدن این عضو می انجامد .

هرگز نباید فردی را که دچار این نوع مسمومیت شده وادار به استفراغ کرد زیرا برگشت دوباره ماده اسیدی یا قلیایی ، آسیب را شدیدتر می کند . خوردن مواد صابونی هم باعث اسهال می شود .

با توجه به نکته ها ، مواد شوینده حتما باید در ظرف های خودشان و ظروف برچسب دار نگهداری شوند و در صورت بروز حادثه بلافاصله مصدوم را به بیمارستان رساند .

عوارض عروقی

ممکن است در اثر شکستگی شیشه ، برخورد با اجسام نوک تیز یا سقوط از ارتفاع پارگی و بریدگی روی پوست ایجاد شود . خونریزی هایی که شدت کمی دارند به راحتی و با چسب زخم کنترل می شوند ولی وقتی عمق شکاف یا برش ایجاد شده زیاد و عروق اصلی دچار آسیب باشند ، مهار و قطع خونریزی به راحتی میسر نخواهد بود .

در مواجهه با چنین رخدادی حتما باید خونسردی خود را حفظ کنید و سرعت عمل داشته باشید زیرا تاخیر می تواند به قیمت از دست دادن جان بیمار تمام شود .

موثرترین روش برای جلوگیری از خونریزی ، فشار مستقیم روی محل است و عضو آسیب دیده را باید بالاتر از سطح بدن نگه داشت و یک گاز استریل یا یک پارچه تمیز روی محل خونریزی قرار داد و بر آن فشار آورد تا خونریزی قطع شود .

اگر گاز یا پارچه خونی شد ، گاز استریل بعدی را روی همان گاز استریل قبلی قرار دهید . جدا کردن گاز استریل اول باعث کنده شدن لخته ها و خونریزی مجدد می شود .

برق گرفتگی

تماس با برق شهری یا همان 220 ولت ، خطرناک و کشنده است . علایم برق گرفتگی می تواند از سوختگی مختصر تا شدید پوست و آسیب به قلب باشد . ورود برق به بدن باعث بی نظمی در ضربان قلب و گاهی ایست قلبی می شود . البته مغز ، عضلات و احشای بدن نیز آسیب می بیند .

برق گرفتگی در این ایام معمولا هنگام شستن آشپزخانه و ورود جریان آب به داخل پریز یا وسایل برقی و گاهی تعمیرات و سیم کشی به وسیله افراد غیر حرفه ای است.

در مواجهه با فردی که دچار برق گرفتگی شده ، باید برق قطع و مصدوم با یک چوب یا هر ماده خشک و پلاستیکی عایق ، از منبع برق جدا شود . در مصدومانی که در اثر برق گرفتگی از ارتفاع پرتاب شده اند ، احتمال آسیب به مهره های گردنی و کمری و فلج اندام ها وجود دارد و حرکت دادن آنها باید با احتیاط انجام شود .

 

                                                                                                         پایان

 

منابع : مجلات سلامت ( درمانگاه )

نویسنده : دکتر افشین امین ( متخصص طب اورژانس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی )

گردآورنده : هاجره ریگی

شهرستان : ایرانشهر

کد کاربر ثبت کننده: 786

 

 

 


http://www.tayefehmir.ir/detail/News/422437/17

چاپ خبر