وبسایت خبری
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
تاریخ عربی
تاریخ میلادی
MIR PEOPLE
اعتقادات مردم سیستان موقع تحویل سال
می گویند موقع تحویل سال صدایی بسیار مهیب شنیده می شود.که این صدا را فقط حیوانات می شنوند. به خصوص اسب چون از صدا می ترسد و در همان موقع شروع به نشخوار می کند.علت مکروه بودن گوشت اسب همان نشخوار کردن اسب است که سالی یک بار نشخوارمی کند.

به گزارش سرویس مقالات زنان بلوچ، البته این اعتقادات ،یک مسئله علمی است .چون علم ثابت کرده که صدای زلزله را فقط بعضی از حیوانات می شنوند. و نشخوار اسب هم موقع تحویل سال ناشی از صدای زمین است .مردم فکر می کنندسال نو باصدای مهیب از راه می رسد. موقع باران در ایام عید بخصوص روز قبل و سه روز اول خانمها و دخترخانمها آب باران را می گیرندو با آن موهایشان را می شویند و براین اعتقاد هستند که آب باران موهارا رشد می دهد. تلاشی پیگیر دارند، تا دفتر چهارشنبه سوری راهم به اتمام برسانند. برخی این تفکر را دارند که این مراسم ویژه فلات ایران می باشد. در صورتی که این جشن در تمامی مناطق حوزه نوروزی مثل ایران ، جمهوری آذربایجان ،ورارودان و افغانستان در چهارشنبه آخرسال با شدت و ضعف برگزار می شود .

خانم دکتر کتایون نمیرانیان در این مورد می نویسد: داستان های مختلفی درباره ی چهارشنبه سوری تعریف کرده اند . شادروان شهدادی قبل از هر پژوهشگری به این موضوع اشاره کرده است "چون ایرانیان را آتش پرست می دانستند از این رو ایرانیان از روی آتش می پریدند که نشان دهند که در حد پرستش به آتش احترام نمی گزارند شاید این نظریه درست باشد، اگر به درستی این نظریه اعتماد کنیم پس باید باور کنیم مراسم  چهارشنبه سوری را در زمان ساسانیان نداشته ایم.

یعنی این مراسم پس از استیلای عرب به وجود آمده آن هم به خاطر اینکه به آنها نشان داده باشیم که آتش زیاد مورد اعتمادنیست. زیرا فشارزیادباعث بروز این مراسم شده ؛و اصولا هموطنان زرتشتی هم چنین مراسمی  را نداشته اند.در صورتی که چنین نبوده و هموطنان زرتشتی حتما این مراسم را به میراث برده اندو فلسفه آن را هم همین پژوهشگر از مردم خرمشهر و یزد داستانی تعریف می کند که می گویند:در واقع اسیرانی که ازدست ضحاک آزاد می شدندبرای اینکه نشان بدهند کجا هستند،آتش روشن می کردند تا نشانی باشد برای دیگران " البته عده ای از مردم هم اعتقاد دارند که آتش افروزی منیژه سرچاه بیژن باعث رواج این مراسم شده است ..زمانی هم که اینجانب راجع به چهارشنبه سوری تحقیق می کردم .پیرمردی می گفت :که بیشترگذشتن سیاوش از آتش این مراسم را پایه گذاری کرده ؛چون روزی که سیاوش برای تطهیر خود به میان آتش رفت و آسیبی ندید،مردم سیستان آتش را نشانه پاکی دانستند.یعنی روز چهارشنبه آخر سال بوده که سیاوش از میان آتش به سلامت بیرون آمد. او می گفت که این مراسم باید از سیستان به دیگر جاها رفته باشد.باتوجه به مطالبی که گذشت بایدمراسم چهارشنبه سوری رادر میان هموطنان زرتشتی جستجوکرد.

زرتشتیان اعتقاد دارند که آغاز بهارمنسوب به فروهرهای در گذشتگان است که به زمین فرود می یابند.بنابراین باید مردم قبل از فرود آمدن آنها تمامی وسایل خانه را ترو تمیز کنند تا آنها موقع فرود آمدن ،خانواده و خانه های خود را شاد و تمییز ببینند. بنابراین در شب پیش از عید نوروز قبل از سپیده دم با افروختن آتش بربام خانه ها بازگشت فروهرها را اززمین گرامی می دارند.

پروفسور آزاد نبی اف استاد دانشگاه باکو می نویسد:در روز چهارشنبه آخر سال ،عناصر باد و آب و خاک و آتش دست به دست هم می دهندو زندگی را معنی و مفهوم می بخشند.ایشان در آذربایجان از چهار چهارشنبه سوری یاد می کنند.یعنی چهارعنصری که پدید آورنده جهان هستی می باشند؛مثل آب ،باد،خاک ،و آتش که چهارشنبه سوری اول مربوط به شهریوراست ،دوم شب یلدا بزرگترین و طولانی ترین شب سال یعنی چله بزرگ ،سومین در شب چله کوچک و چهارمین همان چهارشنبه سوری آخر سال هست . یعنی این چهار جشن مربوط به همان عناصر تشکیل دهنده طبیعت است که به انسان حیات می بخشند و سازنده وجود هستنداین پژوهشگر می نویسد "این عناصر چهارگانه به انسان جان می دهندو ادامه زندگی مادر واقع مدیون این چهار عنصر است . دیگر فعالیت های انسانی هم بسته به وجود این چهار عنصر است .این چهارعنصر چهارگانه در روند زندگی انسان مهم هستند ،این چهارعنصر باید باشند تاحیات انسانی تداوم پیداکند. انسان وقتی به وجود می یابدو تشکیل زندگی می دهد،بااستفاده ازاین چهارعنصر خودش را می سازد و آینده اش را تضمین می کند. باتوجه به آنچه که درآذربایجان رونق دارد و برپایی چهار چهارشنبه سوری ،انسان متوجه می شود که این مراسم پدیده ای امروزی یا پس از استیلای اعراب نیست .بلکه برای خودش فلسفه ای دارد؛و کسی نمی توانند زمانی برای پاگیری آن قائل شود . مثل اینکه اغلب ایران شناسان نوروز را اختصاصی قوم آریا می دانند.در صورتی که ما نمی توانیم بگوییم جمشید آریایی بوده ،بلکه جمشید را باید از بومیان کهن فلات ایران آموخته و به دیگر جایها گسترش داده اند . پس چهارشنبه سوری هم  برمی گردد به قدمت نوروز ،علت آن هم شناخت چهار عنصر پدید آورنده حیات است.

منبع :نوروز در نیمروز

نویسنده : امین اله سرابندی

ماهره نورایی فر از سرباز

کد کاربر ثبت کننده: 786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۷:۳۷
کد خبر: ۴۲۲۴۳۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۶:۴۸
اجرای بیش از 4 هزار پروژه در حوزه عمران و اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان/805 میلیارد تومان در حوزه سلامت استان هزینه شده است
اجرای بیش از 4 هزار پروژه در حوزه عمران و اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان/805 میلیارد تومان در حوزه سلامت استان هزینه شده است فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی گفت: سپاه پاسداران در حوزه عمران و اشتغالز...
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۴۰
«شیخ الازهر باید فیلم مجیدی را ببیند»
روزنامه‌ی «المصری الیوم» نوشت که «این وظیفه شیخ الازهر است که فیلم "محمد رسول الله" را تماشا کند.»
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۷
ابداع شیوه غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری سلیاک در کودکان
محققان اسپانیایی یک آزمایش ساده خون از سر انگشت دست را طراحی کرده‌اند که امکان ابتلای کودکان دو تا چهار سال به بیماری سلیاک را تعیین می‌کند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۵
نکاتی که باید در مورد مواد آتش‌زا بدانید
کسانی که به مناسبت چهارشنبه‌سوری در روزهای پایانی سال با استفاده از نارنجک‌های دستی و پراکندن آتش، سلامت مردم را هدف می‌گیرند هنجارشکن هستند و آیین چهارشنبه‌سوری را تحریف کرده‌اند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۱
سیم‌کارت‌های دائمی ایرانسل با 100 درصد تخفیف به فروش می‌رسد
ایرانسل از ارائه 25 تا 100 درصد تخفیف در قیمت سیم‌کارت در طرح ویژه فروش سیم‌کارت‌های دائمی خبر داد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۲۷
استقبال اسد از تصمیم پوتین/ خروج از سوریه کارشناسی شده است
ولادیمیر پوتین ضمن اعلام تصمیم مسکو برای خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه گفت: به نظر می رسد اهداف مورد نظر روسیه در مبارزه با تروریست ها در سوریه به دست آمده باشد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۲۱
کشف 70 کارتن چسب آکواریوم قاچاق در زاهدان
رئیس شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز کوله‌سنگی گفت: قاچاقچی 70 کارتن چسب آکواریوم در زاهدان 59 میلیون ریال جریمه شد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۶
دعوت تولیت آستان قدس رضوی برای شرکت درسخنرانی مقام معظم رهبری
تولیت آستان قدس رضوی در طلیعه سال جدید و سفر مقام معظم رهبری به مشهدمقدس، با صدور پیامی از عموم مردم برای شرکت در سخنرانی مقام معظم رهبری دعوت کرد .
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۳
جلادان سوار بر اسب داعش (+عکس)
گروه تروریستی داعش در تازه ترین ویدیوی خود صحنه بریدن سر سه شهروند عراقی را که متهم به جاسوسی برای نیروهای دولتی عراق هستند را به نمایش گذاشت
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۰
مصر: عملیات روسیه در سوریه با هدف از بین بردن تروریسم است
وزیر امور خارجه مصر هدف از عملیات روسیه در سوریه را از بین بردن تروریسم دانست و بر لزوم حل بحران این کشور از راه گفتگو تاکید کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها