وبسایت خبری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
تاریخ عربی
تاریخ میلادی
MIR PEOPLE
چرا آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن به‌دنبال حذف نیروهای مردمی هستند؟
آمریکا و همپیمانان آن با جوسازی علیه نیروهای مردمی عراق تلاش می‌کنند این نیروها را از مبارزه با داعش کنار گذارند تا از این راهبرد با به تعویق انداختن آزادسازی شهرهای عراق از تحت کنترل داعش سرنوشت این کشور را بر پایه خواسته‌‌های خود رقم بزنند.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل ازتسنیم (پویا)، آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن با جوسازی علیه نیروهای داوطلب مردمی عراق تلاش می‌کنند این نیروها را از مبارزه با داعش کنار گذارند تا از این راهبرد با به تعویق انداختن آزادسازی شهرهای عراق از زیر کنترل داعش، سرنوشت این کشور را بر پایه خواسته‌های خود رقم زنند.

از زمانی که «برت مک‌جورک» فرستاده ویژه آمریکا در امور عراق از آغاز نبرد برای آزاد سازی شهر موصل از کنترل داعش خبر داد و ارتش عراق به حال آماده‌باش کامل درآمد و در مناطقی که نقطه آغاز عملیات نیروها برای آزاد سازی شهرموصل است، مستقر شد حرف و حدیث‌ها درباره نیروهای امنیتی که در این نبرد سرنوشت‌ساز حضور خواهند داشت، آغاز شد، به‌ویژه این در شرایطی است که مناقشه سیاسی درباره حضور نیروهای داوطلب مردمی هنوز هم ادامه دارد.

از آغاز عملیات نظامی ارتش عراق و دخالت نیروهای ائتلاف بین المللی به‌رهبری ایالات متحده آمریکا و نیروهای داوطلب مردمی که از پشتیبانی دولت عراق و بسیاری از گروه‌های سیاسی برخوردار است، مشخص شد که حملات هوایی نیروهای ائتلاف به‌اندازه عملیات ارتش و بسیج مردمی کارساز نبوده است، چرا که نیروهای داوطلب مردمی توانایی خود را در آزادسازی بسیاری از مناطق از جمله جرف الصخر، آمرلی، پالایشگاه شهر بیجی در جنوب موصل، سامرا و دیگر مناطق عراق به‌ویژه در استان‌های دیالی و صلاح الدین و الانبار نشان دادند.

** تبلیغات گمراه‌کننده آمریکا و کشورهای عربی خلیج فارس

پیروزی‌های نیروهای مردمی عراق در مناطق مختلف عراق نشان داد که کشورهای عضو ائتلاف بین المللی در نبرد با داعش در عراق جدی نیستند، همچنین این پیروزی‌ها دست‌کم نشان داد حمله‌های ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش  برای آزاد سازی کشور از نفوذ گروه‌های تندرو کافی و کارآمد نیست. پیروزی‌های نیروهای داوطلب مردمی، برخی کشورها و در رأس آنها عربستان و ائتلاف بین المللی را بر آن داشت تا چنین وانمود کنند که نه‌تنها نیروهای داوطلب مردمی شکست خورده‌اند، بلکه این نیروها را به تروریسم  متهم و چنین شایعه پراکنی کنند که مردم شهرهای عراق نمی‌خواهند نیروهای داوطلب مردمی در آزاد سازی شهرها نقش داشته باشند، اما آشکار است که همه این اقدام‌ها برای این بود که نیروهای بسیج مردمی را از صحنه کارزار بیرون رانند و ارتش عراق را از کارآیی آنان بی‌بهره سازند.

با آغاز عملیات آزادسازی شهر الرمادی در استان الانبار، واشنگتن شرط کرد که اگر نیروهای بسیج مردمی در جنگ حضور نداشته باشند از نیروهای عراقی پشتیبانی هوایی خواهد کرد. دولت بغداد این پیشنهاد را رد کرد. از این رو آمریکا به ترفند دیگری دست زد و تلاش کرد میان مردم عراق به اختلافات مذهبی و طایفه‌ای دامن زند. همچنین آمریکا در میان مردم الرمادی تبلیغ کرد که مردم این شهر از حضور نیروهای بسیج مردمی در آزادسازی شهر الرمادی خودداری کنند، با وجود اینکه بیشتر ساکنان استان الانبار از اهل تسنن می‌باشند، این ترفند آمریکا نیز راه به جایی نبرد.

تبلیغات گمراه کننده به آمریکا محدود نشد، بلکه به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز که سخت به خشم آمده بودند نیز سرایت کرد. این کشورها نتایج نبردهای میدانی در عراق را رصد کردند و علیه نیروهای بسیج مردمی وارد عمل شدند. آخرین تبلیغات گمراه کننده را «تامر السبهان» سفیر عربستان مدیریت کرد. او با انتقاد از مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در نبرد با داعش گفت: نیروهای بسیج مردمی که با داعش می‌جنگند در میان کُردها و اهل تسنن از مقبولیت برخوردار نیستند.

عربستان سعودی در موضع گیری‌ها تنها نبود، چرا که  امارات عربی متحده هم‌موضع با عربستان بود به‌طوری که «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات، گروه تکفیری ــ تروریستی داعش و نیروهای بسیج مردمی را در یک محور قرار داد.

او گفت: ما نمی‌توانیم میان داعش و جبهه النصره و گروه‌های مورد حمایت ایران مانند گردان‌های ابوالفضل العباس و گروه بدر یا نیروهای داوطلب مردمی تفاوت قائل شویم، زیرا آنان هر کاری می‌خواهند در سوریه و عراق انجام می‌دهند. این اظهار نظر او موجی از واکنش‌های خشمگینانه را به‌همراه داشت به‌طوری که نخست وزیر عراق این‌گونه اظهار نظرها را دخالت آشکار در امور داخلی عراق دانست و گفت: نیروهای داوطلب مردمی که کشورهای حوزه خلیج فارس از آن انتقاد کرده و آن را برنمی‌تابند، همان نیروهایی هستند که در برابر گروه تکفیری ــ تروریستی داعش ایستادگی کردند و مناطقی را که تروریست‌ها به اشغال خود در آورده بودند، آزاد و خطر تروریست‌ها را از کشورهای حوزه خلیج فارس دور کردند.

**طرفداری دولت از نیروهای داوطلب مردمی

به گزارش تسنیم، تبلیغات گمراه کننده برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش با دفاع دولت عراق از نیروهای داوطلب مردمی و دستاوردهای آنان روبه‌رو شد. با وجود انتقادهای زیادی که صورت گرفت تا این نیروها در عملیات نظامی آینده ارتش عراق حضور نداشته باشند، اما «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق به دفاع از نیروهای بسیج مردمی پرداخت. او بارها بر شرکت نیروهای داوطلب مردمی و گروه‌های قبیله‌ای در عملیات تأکید کرد و گفت که مشارکت نکردن به‌معنی به تأخیر انداختن یا ناممکن ساختن آزادی شهرها است. حیدر العبادی نیروهای داوطلب مردمی را یک مؤسسه مردمی وابسته به دولت اعلام کرد و ابراز داشت که سرمایه‌های دولت در اختیار این گروه مردمی خواهد بود.

نخست وزیر عراق افزود: هیچ کس نمی‌تواند حتی یک عراقی را از شرکت در آزاد سازی سرزمین خود از دست تروریست‌ها بازدارد و دولت عراق نیز به هیچ کس اجازه نخواهد داد به‌سبب جلب رضایت این یا آن گروه به این نوع خواسته‌ها تن دهد. حیدر العبادی بار دیگر مشارکت نیروهای بسیج مردمی در آزاد سازی موصل را خاطرنشان کرده گفت حضور نیروهای داوطلب مردمی در آزاد سازی موصل ضربه کمرشکنی به همه کسانی بود که خواهان دور کردن نیروهای داوطلب مردمی از صحنه نبرد با تروریسم بودند.

در این راستا بسیاری از فرماندهان ارتش عراق اعلام کردند عملیات آزاد سازی موصل، نبردی سرنوشت‌ساز علیه گروه تکفیری تروریستی داعش برای آزادسازی این شهر خواهد بود. این فرماندهان با تصریح بر اینکه این عملیات نیاز به همسو شدن همه تلاش‌ها برای رسیدن به یک هدف دارد، تأکید کردند مشارکت نیروهای داوطلب مردمی و دیگر نیروها تصمیمی است که تنها فرمانده کل نیروهای مسلح می‌تواند درباره آن تصمیم گیری کند.

این مسئولان همچنین افزودند که آزادی شهرهای تکریت، آمرلی، جرف الصخر، سامرا و دیگر شهرها در چند ماه  گذشته همگی به دست نیروهای بسیج مردمی صورت گرفته است.

تنها دولت عراق نبود که امید به مشارکت نیروهای بسیج مردمی در نبرد موصل داشت بلکه برخی گروه‌های سیاسی نیز در این زمینه با دولت عراق همسو بودند؛ به‌طوری که «سلیم الجبوری» رئیس مجلس عراق با تأکید بر آمادگی نیروها بر ضرورت مشارکت همه احزاب برای آزاد سازی موصل از چنگال گروهک تکفیری تروریستی داعش خبر داد، این در حالی است  که «عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بر مشارکت نیروهای داوطلب مردمی در نبرد موصل تأکید کرد.

آیا نیروهای بسیج مردمی حضور خواهند داشت؟

سرهنگ «کریستوفر کارور» سخنگوی فرماندهی نیروهای ائتلاف بین المللی گفت 30 هزار تن از نیروهای عراقی برای حمله به شهر موصل در شمال عراق برنامه ریزی می‌کنند. او همچنین اشاره کرد 8 تا 12 تیپ عراق و 2 گروه  پیشمرگ کُرد برای بازپس‌گیری موصل که حدود 10 هزار تروریست در آنجا حضور دارند، آماده می‌شوند.

از طرف دیگر فرماندهی نیروهای داوطلب مردمی ضمن تأکید بر آمادگی گروه‌های مردمی برای نبرد موصل ابراز داشت حیدر العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح به‌خوبی می‌داند تنها نیروهای داوطلب مردمی هستند که می‌توانند سرنوشت این نبرد را رقم زنند.

«احمد الاسدی» سخنگوی نیروهای داوطلب مردمی از آمادگی نیروهایش برای شرکت در عملیات آزاد سازی موصل خبر داد و افزود: صداهایی که برای تحریک افکار علیه نیروهای داوطلب مردمی از سوی برخی سیاستمداران به گوش می‌رسد، دسیسه‌ای خارجی است. این افراد در خدمت بیگانگان بوده و دستورهای آنان را اجرا می‌کنند.

الاسدی این گروه از افراد را بیمارانی دانست که به بیماری طائفه‌گرایی و فرقه‌گرایی دچار شده‌اند که تنها هدفشان دامن زدن به هرج و مرج در فضای داخلی جامعه عراق است.

او افزود: کسانی که نمی‌خواهند نیروهای بسیج مردمی در نبرد موصل شرکت کنند کسانی هستند که هیچ‌وقت طائفه‌گرایی را رها نخواهند کرد حتی اگر موصل بدون از دست دادن یک نیرو به آنان تحویل داده شود و آنان همیشه علیه نیروهای داوطلب مردمی جوسازی خواهند کرد.

دستاوردهایی که نیروهای داوطلب مردمی در نبردهای گذشته داشته‌اند آنان را برای  ورود دوباره به نبرد سرنوشت پیش‌بینی شده در شهر موصل واجد شرایط قرار می‌دهد. دولت عراق به‌کمک نیروهای داوطلب مردمی توان و جایگاه خود را بهبود خواهد بخشید.

ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش و به‌ویژه آمریکا با آگاهی از این مسئله که نیروهای داوطلب مردمی نقش اصلی را در ساختار نیروهای عراقی بازی می‌کنند همه تلاش خود را برای کنار زدن این گروه مردمی و حذف آن از میدان نبرد به کار گرفته‌اند تا به این شیوه فضای مناسبی پیش بیاید و دوباره سرنوشت عراق را به دست گیرند.

منبع: پایگاه «البدیل» مصر

کد کاربر ثبت کننده : 226

سرویس : بین الملل
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۰۷:۳۱
کد خبر: ۴۲۲۴۱۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۰۶:۴۸
اجرای بیش از 4 هزار پروژه در حوزه عمران و اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان/805 میلیارد تومان در حوزه سلامت استان هزینه شده است
اجرای بیش از 4 هزار پروژه در حوزه عمران و اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان/805 میلیارد تومان در حوزه سلامت استان هزینه شده است فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی گفت: سپاه پاسداران در حوزه عمران و اشتغالز...
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۴۰
«شیخ الازهر باید فیلم مجیدی را ببیند»
روزنامه‌ی «المصری الیوم» نوشت که «این وظیفه شیخ الازهر است که فیلم "محمد رسول الله" را تماشا کند.»
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۷
ابداع شیوه غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری سلیاک در کودکان
محققان اسپانیایی یک آزمایش ساده خون از سر انگشت دست را طراحی کرده‌اند که امکان ابتلای کودکان دو تا چهار سال به بیماری سلیاک را تعیین می‌کند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۵
نکاتی که باید در مورد مواد آتش‌زا بدانید
کسانی که به مناسبت چهارشنبه‌سوری در روزهای پایانی سال با استفاده از نارنجک‌های دستی و پراکندن آتش، سلامت مردم را هدف می‌گیرند هنجارشکن هستند و آیین چهارشنبه‌سوری را تحریف کرده‌اند.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۳۱
سیم‌کارت‌های دائمی ایرانسل با 100 درصد تخفیف به فروش می‌رسد
ایرانسل از ارائه 25 تا 100 درصد تخفیف در قیمت سیم‌کارت در طرح ویژه فروش سیم‌کارت‌های دائمی خبر داد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۲۷
استقبال اسد از تصمیم پوتین/ خروج از سوریه کارشناسی شده است
ولادیمیر پوتین ضمن اعلام تصمیم مسکو برای خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه گفت: به نظر می رسد اهداف مورد نظر روسیه در مبارزه با تروریست ها در سوریه به دست آمده باشد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۲۱
کشف 70 کارتن چسب آکواریوم قاچاق در زاهدان
رئیس شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات قاچاق کالا و ارز کوله‌سنگی گفت: قاچاقچی 70 کارتن چسب آکواریوم در زاهدان 59 میلیون ریال جریمه شد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۶
دعوت تولیت آستان قدس رضوی برای شرکت درسخنرانی مقام معظم رهبری
تولیت آستان قدس رضوی در طلیعه سال جدید و سفر مقام معظم رهبری به مشهدمقدس، با صدور پیامی از عموم مردم برای شرکت در سخنرانی مقام معظم رهبری دعوت کرد .
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۳
جلادان سوار بر اسب داعش (+عکس)
گروه تروریستی داعش در تازه ترین ویدیوی خود صحنه بریدن سر سه شهروند عراقی را که متهم به جاسوسی برای نیروهای دولتی عراق هستند را به نمایش گذاشت
۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۰۹:۱۰
مصر: عملیات روسیه در سوریه با هدف از بین بردن تروریسم است
وزیر امور خارجه مصر هدف از عملیات روسیه در سوریه را از بین بردن تروریسم دانست و بر لزوم حل بحران این کشور از راه گفتگو تاکید کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها